Czy warto lokować pieniądze w banku ?

Czy warto lokować pieniądze w banku

Foto ze strony www.steamfeed.com

Obecna sytuacja rynkowa sprawia, że bardzo wiele osób decyduje się na poszukiwanie bezpiecznych sposobów pomnażania pieniędzy. Przestają być ważne wysokie zyski a liczyć zaczyna się przede wszystkim bezpieczeństwo naszych oszczędności. Z tego właśnie powodu coraz większa ilość mieszkańców naszego kraju decyduje się na umieszczenie pieniędzy na lokacie lub koncie oszczędnościowym w jednym z banków komercyjnych. Lecz czy na pewno wiemy, jakie wiążą się z tym koszty i możliwości?

Mit zyskowności

Wbrew pozorom lokaty bankowe są bardzo dobrym sposobem, ale nie na inwestowanie, lecz oszczędzanie pieniędzy. W ten sposób otrzymujemy najczęściej bardzo niskie odsetki, które przeważnie ledwie pokrywają poziom inflacji. Biorąc pod uwagę nawet najlepsze bankowe produkty oszczędnościowe możemy liczyć co najwyżej na 6% w skali roku, a to i tak przed potrąceniem podatku od zysków kapitałowych, tak zwanego „podatku Belki” – od nazwiska ekonomisty, który wprowadził go do Polski. Biorąc pod uwagę to, że inflacja wynosi 2-3% to faktycznie jesteśmy w stanie zarobić maksymalnie nie więcej niż 2-3% netto w skali roku. Niektóre lokaty i konta oszczędnościowe przynoszą wręcz straty ich posiadaczom – oferując odsetki niższe niż utrata wartości naszych pieniędzy spowodowanych wspomnianą wyżej inflacją.

Bezpieczeństwo? Niby tak, ale…

Właściwie z każdej strony media, ekonomiści i politycy informują nas o tym, że pieniądze zdeponowane w bankach są bardzo bezpieczne. Jest w tym jedynie część prawdy. Owszem, nasze depozyty w bankach są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, jednak tylko do kwoty 100 000 Euro. Oznacza to, że jeśli mamy kilka lokat w różnych bankach na kwotę na przykład 1 200 000 złotych, to w przypadku krachu otrzymamy jedynie nieco ponad 400 000 złotych (w zależności od wartości Euro). Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie w pełni pokryje więc nasze straty a jednocześnie musimy też wiedzieć, że odpowiada on jedynie do zebranych z rynku pieniędzy znajdujących się w tym funduszu.

Co zamiast lokaty?

Zamiast decydować się na oszczędzanie pieniędzy w bankach możemy wybrać jedno spośród kilku innych rozwiązań, które są co najmniej tak samo bezpieczne. Chodzi tu przede wszystkim o obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Pieniądze, które przeznaczymy na ich zakup kierowane są do budżetu państwa i gwarantowane całym majątkiem naszego kraju. Oznacza to, że są one wielokrotnie bezpieczniejsze niż nawet najlepsze lokaty bankowe. Innym rozwiązaniem okazać się mogą fundusze inwestycyjne – w szczególności te, które lokują pieniądze w bezpieczny sposób. W grę wchodzą więc fundusze rynku pieniężnego, fundusze obligacji czy nawet fundusze zrównoważone – w zależności od tego, które z nich podpasują nam najbardziej.

Przeczytaj również :