Poważna firma bez przedstawiciela handlowego – czemu nie ?

firma bez przedstawiciela handlowego

Foto ze strony www.driverlayer.com

Stworzenie idei produktu i jego wyprodukowanie nie oznacza, że będzie on się sprzedawać. W końcu w gospodarce wolnorynkowej konkurencja jest ogromna. Trzeba, więc przekonać odbiorców, np. hurtownie, sklepy, klientów indywidualnych, do nabywania produktu. To zadanie dla specjalistów ds. sprzedaży.

Outsourcing wsparcia sprzedaży

W małej firmie przedstawiciel handlowy to zwykle jeden z właścicieli lub zatrudniony pracownik. Niekiedy ekipa sprzedażowa liczy kilka osób. Ich zatrudnienie, przeszkolenie i wyposażenie to jednak dla pracodawcy koszt. Problemem może być też rotacja załogi o czym świadczą liczne ogłoszenia typu: „praca dla przedstawiciela handlowego”. By uniknąć zdarzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na działania firmy i realizowane cele marketingowe, firma powinna się zdecydować na zewnętrzne siły sprzedaży. Co to takiego? Pod tym pojęciem kryje się outsourcing usług związanych ze sprzedażą i marketingiem. W uproszczeniu można stwierdzić, że usługa polega na wynajmowaniu przedsiębiorstwom przedstawicieli handlowych, całych zespołowych odpowiedzialnych za pozyskiwanie klientów, budowanie długotrwałych relacji, raportowanie działań.

Korzyści z wynajęcia specjalistów

W takim modelu przedstawiciel handlowy jest pracownikiem agencji zewnętrznej. To ona go szkoli i wyposaża w narzędzia niezbędne do pracy. Usługodawca zajmuje się też zarządzaniem grupą odpowiedzialną za zadania sprzedażowe danej firmy. Agencja może również monitorować rynek, na którym działa jej klient. Zewnętrzne siły sprzedaży to rozwiązanie coraz częściej praktykowane, ponieważ pozwala przedsiębiorstwom obniżyć koszty stałe: nie muszą one zatrudniać ludzi do działów sprzedaży – po prostu wynajmują ten ostatni. Outsourcing tego typu usług to idealny sposób na przetrwanie trudnych, niepewnych czasów. Zewnętrzne siły sprzedaży mogą być również używane na początku istnienia danej firmy, gdy jej właściciel bada rynek, nie jest pewny sukcesu biznesowego.

Dział sprzedaży to jedna ze strategicznych komórek w każdej firmie. Struktura ta generuje też spore koszty i nie zawsze spełnia swoje zadania w stopniu, w jakim oczekiwałby tego szef/właściciel przedsiębiorstwa. Ten ostatni może jednak wynająć skutecznych i kompletnie wyposażonych w narzędzia do pracy specjalistów od pozyskiwania klientów od agencji zewnętrznej.

Przeczytaj również :