Hipoteka odwrócona szansą dla emerytów

Hipoteka odwrócona szansą dla emerytów

Foto ze strony www.garnek.pl

Wiek emerytalny został wydłużony i to jest faktem, można się jedynie spodziewać następnych takich ruchów za kilka lub kilkanaście lat, bo kto niby zagwarantuje że ten ruch jest idealną receptą na chory system emerytalny w Polsce? Nikt czegoś takiego nie jest wstanie zapewnić zatem aby myśleć spokojnie o swojej emeryturze trzeba koniecznie samemu, we własnym zakresie zacząć odkładać i oszczędzać na emeryturę.

Co robić aby zapewnić sobie godziwe życie na emeryturze, jak oszczędzać, w co inwestować?

Na pewno trzeba dywersyfikować metody odkładania na emeryturę, dobrze jest mieć fundusze emerytalne, polisy, konta IKE, inwestować w akcje, kruszce takie jak złoto czy srebro oraz w fundusze inwestycyjne. Wszystko to świetne sposoby, jednak co zrobić jeżeli nie mamy wystarczających środków bieżących na życie i potrzeby dnia codziennego a co za tym idzie jak dodatkowo wykrzesać z domowego budżetu środki na odkładanie na emeryturę?

Z pomocą przychodzi projekt hipoteki odwróconej, który zakłada możliwość skorzystania z zakumulowanej wartości w nieruchomości jaką się posiada. Warto zaznaczyć że nie musi to być nieruchomość typowo inwestycyjna ale po prostu mieszkanie zamieszkiwane przez nas. W momencie przejścia na emeryturę można takie mieszkanie zastawić czyli ustanowić na nim hipotekę i na jej mocy uzyskać w banku odwrócony kredyt hipoteczny.

Na mocy tego kredytu emeryt będzie mógł mieszkać w swoim mieszkaniu choć będzie ono posiadało zastaw hipoteczny, będzie co miesiąc otrzymywał rentę hipoteczną, a po śmierci mieszkanie przejdzie na własność banku i w ten sposób kredyt wypłacany dożywotnio w miesięcznych ratach zostanie spłacony. Stad nazwa projektu odwrócony kredyt hipoteczny, ponieważ to bank płaci miesięczne raty klientowi.

Przeczytaj również :