Jak pozyskać klienta ? Poradnik niezbędny każdemu przedsiębiorcy

Jak pozyskać klienta

Foto ze strony www.biznes.interia.pl

Jakakolwiek działalność rynkowa nie ma sensu, jeśli przy okazji, a może przede wszystkim, nie zadbamy o to, by miała ona swoich odbiorców. Krótko mówiąc, rozpoczynając jakąkolwiek działalność gospodarczą: produkcyjną, handlową czy usługową, musimy wiedzieć dla kogo to robimy. Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywista: produkujemy, sprzedajemy i  świadczymy usługi dla ludzi. Ale żeby tak było, musimy zrobić wszystko by przekonać ich do kupowania naszych produktów, korzystania z naszych usług i odwiedzania naszych sklepów. Byłoby to bardzo łatwe, gdybyśmy byli jedynymi producentami, sprzedawcami czy usługodawcami. Tak oczywiście nie jest. Dlatego u podstaw każdej działalności rynkowej leżą świadome, przemyślane i sprawdzone metody pozyskiwania klientów. Na szczęście nie musimy wymyślać ich sami. Wystarczy, że umiejętnie skorzystamy z wcześniej opracowanych metod i sprawdzonych sposobów. Co nie znaczy, że modyfikacja ich się nie przyda. Przyda się jak najbardziej, bo w biznesie wygrywają ci, którzy są o krok do przodu niż cała reszta, ci którzy nie boją się innowacji i zmian..

Pozyskiwanie klienta w realu.

Ulotki i foldery. Internet to jedno, ale – zwłaszcza na początku działalności firmy – warto zainteresować nią lokalną społeczność. O otwarciu nowego sklepu spożywczego, zakładu fryzjerskiego czy firmy krawieckiej, najlepiej poinformują mieszkańców kolorowe ulotki. Ważny jest tu zarówno wygląd, jak i treść ulotek, a także sposób ich rozprowadzania. Musimy pamiętać o tym, że ludzie lepiej się czują, gdy sami decydują co robią, niż gdy im się coś narzuca. Ulotki reklamowe wzbudzą większe zainteresowanie i ciekawość jeśli ludzie sami zdecydują, że je wezmą, niż gdy zastaną je rzucone na progach swoich mieszkań, wetknięte w drzwi lub wsadzone do skrzynek pocztowych. Lepiej więc położyć je w ogólnodostępnym miejscu niż zmuszać ludzi do podnoszenia ich z podłogi, wyjmowania z drzwi, krótko mówiąc brania ich do rąk. Ulotki powinny wyglądać estetycznie, a ich treść powinna być zwięzła i krótka. Dobrym pomysłem są tańsze produkty lub usługi dla tych, którzy przyjdą do nowego sklepu, fryzjera lub przychodni z ulotkami w ręku. Ulotki to tani i dobry sposób na zaistnienie w lokalnej społeczności. Trzeba jeszcze wiedzieć z jakimi ulotkami pójść do szkoły, z jakimi do bloków, a jakie zanieść do biurowca. Ilość rozprowadzonych ulotek musi być proporcjonalna do wydajności firmy. Nie można dopuścić do tego, by klienci zainteresowani usługami nowej firmy czekali na nie zbyt długo.

Tablice i szyldy. Nowa tablica lub szyld na ścianie budynku, w którym znajduje się firma, to nowy element otoczenia, który z pewnością nie ujdzie uwadze przechodzących tamtędy każdego dnia ludzi. Tablice i szyldy można stawiać w różnych miejscach. Niezbyt dobrym pomysłem na pozyskanie klientów są tablice i szyldy, które trzeba omijać, czyli te ustawiane na chodnikach. Po pierwsze jest ich tyle, że nie zwraca się na nie uwagi, po drugie przeszkadzają one w poruszaniu się po i tak ciasnych trotuarach. Budzą więc więcej negatywnych niż pozytywnych skojarzeń.

Prasa lokalna. Ogłoszenia w prasie lokalnej to dobry sposób na to, by jej czytelnicy poznali nową firmę i zapamiętali, że istnieje. Aby tak się stało trzeba zdecydować się na serię kilkudziesięciu ogłoszeń. Ogłoszenia prasowe to reklama bazująca na zasadzie, że to co jest napisane wzbudza większą ufność, od tego co się ogląda lub słyszy. Pismo kojarzy się z czymś starym, solidnym, sprawdzonym i przeznaczonym do ważnych celów.

Ruchoma reklama. Kolejnym sposobem na pozyskanie ludzkiej pamięci, a w konsekwencji nowych klientów jest reklama ruchoma. Najtańsza jej odmiana to samochody firmowe oklejone znakami firmowymi i hasłami reklamowymi. Ten rodzaj reklamy najbardziej przydaje się firmom przeprowadzkowym, remontowym, hurtowniom  i restauracjom oferującym jedzenie na telefon lub katering. Droższą wersją reklamy ruchomej są ludzie poprzebierani za produkty krążący po ulicach, centrach handlowych itp. Najdroższa ruchoma reklama to wizerunki produktów, znaki firmowe i hasła reklamowe, zamieszczane na środkach komunikacji publicznej: autobusach, trolejbusach i tramwajach.

Nagrody dla wiernych. Nagrody dla wiernych to różnego rodzaju karty rabatowe, konkursy i promocje, które mają na celu utrzymanie klientów przy danej firmie. Technikę tę stosują niemal wszyscy: sieci komórkowe, duże sklepy, zakłady usługowe itp. Karty rabatowe to dobry sposób na przyzwyczajanie klientów do korzystania z usług lub towarów danej firmy lub sklepu. Korzyści może nie są duże, ale przyzwyczajenie robi swoje, a fakt, że ktoś chce uszczęśliwić klientów tańszymi produktami lub usługami, nastraja ich pozytywnie i pozytywnie nastawia do firmy.

Gadżety reklamowe. Pozyskiwanie klientów to zapisywanie się w ich świadomości i pamięci. Nic nie robi tego lepiej jak małe poręczne przedmioty codziennego użytku z logiem firmy i adresem strony www. Gadżety reklamowe to przedmioty, które często bierze się do ręki, często się na nie spogląda, zapamiętując przy okazji, to co jest na nich zamieszczone. Kubeczki, długopisy, przenośne pamięci, notesy, kalendarzyki to najczęściej spotykane niezapominajki, jakie wręcza się klientom przy różnych okazjach.

Klient, nasz cel! Zdobywanie klientów to trudna sztuka. Najważniejsze jest to, by wiedzieć kogo i jak chce się zdobyć. Ważne jest także to by trudną sztukę zdobywania klientów i ich zaufania, powierzać specjalistom, którzy wiedzą jak zabrać się do rzeczy. Żadna z opisanych technik zdobywania klientów nie skutkuje sama w sobie. Prawda jest taka, że tylko umiejętne łączenie dobrze dobranych metod skutkuje osiągnięciem zamierzonych celów. Chcąc mieć klientów trzeba troszczyć się o tych, co mieszkają blisko, o tych co w danym miejscu pojawiają się sporadycznie i o tych, którzy o istnieniu firmy i o tym co oferuje, mogą dowiedzieć się jedynie za pośrednictwem internetu.

Przeczytaj również :