Jak wybierać kredyt hipoteczny ? Na co zwrócić uwagę ?

Jak wybierać kredyt hipoteczny

Wybierając kredyt hipoteczny, nie kieruj się wyłącznie lepszą znajomością którejś z marek i nie poprzestawaj na pierwszym lepszym banku.

Porównaj oferty różnych banków, sprawdź jaki serwis Ci w nich zaoferują – np. internetowy dostęp do konta kredytowego, automatyczna spłata rat itp. W końcu – biorąc kredyt hipoteczny wiążesz się z bankiem na lata. Dobrze jest poznać partnera zanim powstaną poważne zobowiązani

 • Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale także na koszty dodatkowe (koszty ubezpieczenia, prowizja, koszty wyceny itp.). Często zdarza się, że kredyty z niższym oprocentowaniem realnie są o wiele droższe od tych z wysokim. Weź pod uwagę wszystkie sumy i przekalkuj na spokojnie co Ci się bardziej opłaca. Jeśli nie chcesz tego robić sam – skorzystaj z internetowej porównywarki kredytów.
 • Zwróć uwagę na oferty promocyjne. Banki w określonych okresach promocyjnych dają zdecydowanie atrakcyjniejsze warunki kredytu, np. odstępują od prowizji (pamiętaj – normalna prowizja powinna wynosić 1-2%, nie więcej!).
 • Uważaj jednak na promocyjne sztuczki. Wiele klientów banków „łapie się” na sprytne zabiegi, takie jak bardzo niskie oprocentowanie, nie mówiąc jasno, że dotyczy ono jedynie początkowego okresu kredytowania.
 • Zadbaj o zrozumiały sposób obliczania oprocentowania. Jeśli proponowany przez bank sposób nie jest jasny, wynegocjuj inny. Na ogół wysokość oprocentowania ustala się na podstawie rynkowej i marży ( co pewien ustalony okres oprocentowanie na następne miesiące  ustala się dodając do obowiązujących w tym okresie na rynku międzybankowym stóp procentowych ustaloną w umowie marżę).
 • Sprawdź jakich zabezpieczeń kredytów wymagają różne banki. Może to być np. tylko hipoteka i ubezpieczenie mieszkania (wymagane w każdym banku). Są jednak również takie banki, w których wymagane są dodatkowo: ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego czy wykup weksli in blanco. Wszystko to wiąże się z dodatkowymi kosztami, którymi zostaniesz obciążony.
 • Sprawdź czy bank pobiera dodatkowe opłaty i prowizje za wcześniejszą spłatę kredytu a jeśli tak, to w jakim okresie. Najlepiej by było, gdyby wybrany przez Ciebie bank w ogóle nie stosował takiej polityki lojalnościowej.
 • Zorientuj się w które banki biorą na siebie znalezienie i opłacenie rzeczoznawcy, który oceni wartość mieszkania. Jeśli bank pozostawi to Tobie – musisz się liczyć z dodatkowym kosztem
 • Przeczytaj dokładnie ofertę i umowę, zwróć szczególną uwagę na tabelę opłat i prowizji.
 • Jeśli boisz się, że podjęta przez Ciebie decyzja będzie niekorzystna, skorzystaj z bezpłatnych usług konsultanta  internetowego Biura Obsługi Klienta lub wynajmij pośrednika kredytowego.
 • Sprawdź jakich dokumentów wymaga od Ciebie bank.
 • Wykalkuluj co Ci się bardziej opłaca – kredyt w polskiej czy w obcej walucie, równe czy malejące raty.

Przeczytaj również :