Konsekwencje zerwania lokaty

konsekwencje zerwania lokaty

Foto ze strony www.kanobu.ru

O założeniu lokaty bankowej myślimy zazwyczaj wówczas, gdy dysponujemy pewną sumą wolnych środków finansowych, a jednocześnie zależy nam na tym, by nie wydawać ich niepotrzebnie. Ulokowanie tego rodzaju wolnych środków w banku gwarantuje nam pewien zysk (oprocentowanie lokat jest obecnie dość atrakcyjne), wiąże się jednak z koniecznością czasowego „zapomnienia” o pewnej kwocie.

Niestety, życie pisze różne scenariusze, niekiedy okazuje się więc, że zerwanie lokaty nie jest nieuzasadnionym kaprysem, ale jedynym rozwiązaniem pozwalającym na poprawę niełatwej sytuacji finansowej, w jakiej się nagle znaleźliśmy. Czy umowa zawarta z bankiem pozwala nam na tego rodzaju działanie, a samo zerwanie lokaty nie pozbawia nas zdeponowanych w banku oszczędności?

Wiele zależy od tego, czy zdecydowaliśmy się na lokaty bankowe, czy też na ulokowanie pieniędzy w produktach przygotowywanych przez parabanki, te ostatnie bowiem znane są z wyjątkowo surowych przepisów dotyczących zerwania umowy. W przypadku banków sytuacja jest o wiele mniej skomplikowana, zdecydowana większość z nich wymaga od nas bowiem jedynie rezygnacji z naliczonych nam już odsetek. Wiele zależy również od tego, na jaki rodzaj lokaty się zdecydowaliśmy. Najmniej negatywnych konsekwencji wiąże się z zerwaniem terminowej lokaty bankowej, gdy zaś przedmiotem naszego zainteresowania stała się lokata z funduszem może okazać się, że nie mamy już szans na zwrot tych środków, które zostały przeznaczone na zakup jednostek konkretnego funduszu inwestycyjnego.

Pamiętajmy jednak, że zasady, na jakich dochodzi do zerwania lokaty zawsze muszą być czytelne, informacje na ich temat powinny zaś znajdować się w umowie zawartej przez nas z instytucją, z której produktu zdecydowaliśmy się skorzystać. Ani bank, ani pozabankowa instytucja finansowa nie mogą ich zmienić po czasie, nie mogą też wprowadzać dodatkowych kar, jeżeli nie było o nich mowy we wcześniejszych postanowieniach. Jeszcze przed podpisaniem stosownych dokumentów warto zatem uważnie przeanalizować kolejne punkty umowy, gdy zaś budzą nasze wątpliwości – upewnić się, że dobrze zrozumieliśmy ich treść. Wybierając najlepsze lokaty bankowe nie zaszkodzi zatem analizowanie zasad, na jakich opiera się możliwość ich zerwania, trudno bowiem przewidzieć, w jakiej kondycji finansowej znajdziemy się za kilka miesięcy.

Przeczytaj również :