Kredyt na zakup działki budowlanej lub rekreacyjnej

Kredyt na zakup działki budowlanej lub rekreacyjnej

Foto ze strony www.zielonesercaeuropy.pl

Obecnie oferta kredytowa polskich banków jest tak szeroka i atrakcyjna, że skorzystać z niej mogą nie tylko młode rodziny ale też single, planujący zakup własnego mieszkania.

Ciekawą alternatywą dla większości kredytów mieszkaniowych i hipotecznych może okazać się zaciągnięcie zobowiązania, przeznaczonego na nabycie działki budowlanej lub rekreacyjnej. Nierzadko starać się można również o dotacje i dopłaty do odsetek, będące wsparciem państwowym.

Niemalże każda osoba wykazująca się standardową zdolnością kredytową może ubiegać się o pożyczkę na zakup działki przeznaczonej pod budowę lub mającej charakter rekreacyjny (na przykład ogródki działkowe). Należy jednakże zdawać sobie sprawę, że każdy, nawet najbardziej atrakcyjny kredyt należy najpierw dokładnie sprawdzić i przeanalizować warunki zaciągnięcia zobowiązania wobec banku lub innej instytucji pozabankowej.

Nisko oprocentowane kredyty na zakup działek najczęściej uzyskać można  przy wpłacie około 50% wkładu własnego. Przy niższym wkładzie kwota oprocentowania lub prowizji zwiększy się. Poza tym, do otrzymania pożyczki na najlepszych warunkach będziecie Państwo musieli wykazać się wysoką zdolnością kredytową.

Warto również pamiętać, iż niektóre banki mogą zastrzec sobie pokrycie kosztów zakupu nieruchomości w kwocie nie niższej niż 80-100 tysięcy złotych. Nierzadko zaciągnięcie zobowiązania na zakup działki rekreacyjnej lub budowlanej będzie też wymagało wykupienia dodatkowych pakietów asekuracyjnych oraz ubezpieczeniowych.

Ważnym czynnikiem podczas ubiegania się o pożyczkę, przeznaczonej na nabycie nieruchomości jest również ustalenie kwoty kredytu. Niektóre banki mogą pokrywać zaledwie 15-20 tysięcy z wartości całej działki, inne – o wiele więcej, zależnie oczywiście od naszej zdolności kredytowej oraz okresu spłaty zobowiązania w ratach o określonej wysokości.

Wybierając kredyt warto również zwrócić uwagę na oprocentowanie oraz marżę, która zależnie od konkretnego banku może znacznie się od siebie różnić. Inne oprocentowanie otrzymacie również Państwo w przypadku zaciągnięcia kredytu walutowego (najczęściej w euro).

Ważnym czynnikiem, który może mieć kluczowe znaczenie podczas wyboru kredytu na zakup działki może mieć również termin spłaty i wysokość comiesięcznych rat. Zależnie od rodzaju zobowiązania, bank może udzielić nam pożyczki z równymi lub regularnie malejącymi ratami. Wysokość rat malejących będzie z każdym kolejnym miesiącem sukcesywnie zmniejszać się, odciążając w znacznym stopniu domowy budżet.

Przeczytaj również :