Lokata progresywna – charakterystyka produktu

Lokata progresywna - charakterystyka produktu

Foto ze strony www.nypost.com

Lokaty bankowe to jeden z najpopularniejszych i najpowszechniejszych sposobów inwestowania pieniędzy. Wśród różnego rodzaju oferowanych lokat jedną z ciekawszych jest lokata progresywna. Warto, zatem bliżej się jej przyjrzeć.

Co to jest lokata progresywna?

Jest to lokata, którą charakteryzuje zwiększające się oprocentowanie z upływem czasu. Na początku oprocentowanie jest najniższe, a z każdą kolejną kapitalizacją odsetek wysokość oprocentowania wzrasta, by osiągnąć najwyższą wartość w końcowym etapie trwania lokaty. Odsetki naliczane są zazwyczaj, co miesiąc.

Progresja jest naliczana na dwa sposoby:

  • W pierwszym przypadku odsetki naliczane są, co miesiąc i oczywiście z każdym kolejnym miesiącem trwania umowy oprocentowanie wzrasta. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że zerwiemy umowę to nie otrzymamy zysku, jaki dałby ostatni miesiąc tylko średnią z czasu trwania lokaty do momentu zerwania umowy.
  • W drugiej sytuacji klient jest w trudniejszej sytuacji, jeśli nie dotrzyma warunków umowy. Odsetki rzeczywiście naliczane są rosnąco, co miesiąc. W tym systemie odsetki procentują dopiero po wygaśnięciu lokaty, dlatego w momencie zerwania umowy np. po pół roku nie otrzymamy żadnych odsetek. W tym drugim przypadku oprocentowanie w końcowych miesiącach jest znacznie wyższe.

Wady lokaty progresywnej

Przed ulokowaniem naszych środków finansowych w tym rodzaju lokaty warto dokładniej przeanalizować całą ofertę. Reklamowany wysoki procent dotyczy tylko ostatniego miesiąca, a wszystkie wcześniejsze mają coraz to mniejsze oprocentowanie. W rzeczywistości może się okazać, że oferta banku z lokaty progresywnej jest dużo mniej korzystna niż zwykła lokata.

Poza tym, jeżeli trafimy na drugi system kapitalizacji odsetek to nie możemy zerwać lokaty przed terminem, ponieważ nic nie zarobimy. Należy, dlatego pamiętać, żeby zapytać w banku, w jaki sposób naliczane są dokładnie odsetki, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Dla kogo jest ta lokata?

Taki rodzaj lokaty jest idealny dla osób, które nie wiedzą, w jaki sposób chcą inwestować. Dodatkowo, jeśli wybiorą system, w którym kapitalizacja odsetek następuje, co miesiąc to w kryzysowej sytuacji mają możliwość wypłacenia całego kapitału wraz z wypracowanymi wcześniej odsetkami. To dobre rozwiązanie, jeśli boimy się, że będzie konieczne wcześniejsze zakończenie lokaty.

Jest to dość specyficzny rodzaj lokaty, jednak dobrze przemyślana decyzja i porównanie najlepszych ofert banków może dać nam niezły zysk.

Przeczytaj również :