Mądre oszczędzanie – najpopularniejsze formy oszczędzania

Mądre oszczędzanie

Foto ze strony www.gospodarka.dziennik.pl

Oszczędzanie – to słowo wielu ludziom kojarzy się wyłącznie ze skąpstwem i biedą a synonimem człowieka oszczędnego jest określenie sknera. Dzisiejsze czasy w jakich przyszło nam żyć to jednak nie tylko oszczędzanie w taki sposób. To przede wszystkim przewidywanie na przyszłość, to inwestycja, która daje zysk i mnoży zamiast dzielić.

Takie możliwości dają nam banki. Założenie lokaty i włożone tam pieniądze z czasem dadzą nam poczucie bezpieczeństwa a do tego wzrost kapitału. Warunkiem tego są odpowiednie lokaty bankowe, które będą odpowiednio dobrane do potrzeb i możliwości finansowych człowieka. Przekonanie się, że lokata jest odpowiednim sposobem oszczędzania sprawi, że nasze pieniądze zaprocentują w pokaźną sumę.

Każde oszczędzanie powinno mieć jakiś sens. Co chce osiągnąć? Takie pytanie powinniśmy sobie zadać. Z pewnością myślimy wtedy o przyszłości naszych najbliższych. To właśnie oni są najlepszą mobilizacją i zachętą, a oferty bankowe tylko nam w tym pomogą, żeby ta przyszłość miała jakiś start i sens. Gdy już zdecydujemy się mądrze oszczędzać, czyli będziemy kierowani przez specjalistów w tej dziedzinie, pamiętajmy że czas zrobi swoje. Cierpliwość a przede wszystkim najlepsze lokaty dla naszych pieniędzy sprawią, że będziemy mogli być spokojni o nasze oszczędności.

Innym sposobem, aby mądrze ulokować nadwyżki finansowe jest konto oszczędnościowe lub inaczej rachunek osobisty, na którym jest dość wysokie oprocentowanie. Zależy to oczywiście od sumy wpłaconych pieniędzy i od wybranego banku. Jest na nim możliwy transfer pieniędzy z konta na konto jak również wpłaty i wypłaty bez ograniczeń i dostęp drogą Internetową. Do takiego konta możemy wyrobić sobie kartę płatniczą, która pozwoli nam na korzystanie z naszych oszczędności gdziekolwiek jesteśmy, na wypłacanie pieniędzy oraz na płatności bez użycia gotówki. Dodatkowo takie konto gwarantuje nam darmowe przelewy bankowe, co jest kolejnym sposobem na pomnażanie oszczędności. Dużym plusem tego rodzaju konta jest jego dobre oprocentowanie i jednocześnie możliwość swobodnego dostępu do oszczędności.

Tych zalet nie posiada najbardziej standardowa forma oszczędzania czyli lokata bankowa. Lokata opiera się na oddaniu przez klienta do dyspozycji banku depozytu pieniężnego na czas określony umową, może to być kilka miesięcy, rok a nawet kilka lat. W zamian za możliwość obrotu pieniędzmi klienta, bank wypłaca w ustalonym terminie określone odsetki. Im dłuższy czas lokaty i im większa suma na koncie tym lepsze oprocentowanie jakie proponuje wybrany bank. Dlatego, jeżeli taka forma oszczędzania byłaby komuś potrzebna trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych warunków: czas trwania lokaty, oprocentowanie lokat, możliwość przedłużenia, możliwość kapitalizacji odsetek lub ich wypłatę oraz możliwość ewentualnego rozwiązania umowy przed terminem i tego konsekwencji.

Dlatego jeżeli już decydujemy się na założenie lokaty musimy dokładnie zapoznać się z ofertami a następnie przeprowadzić porównanie lokat. Niezmiernie ważne jest również szczegółowe zaznajomienie się z umowami jakie podpisujemy. Nie zawsze jesteśmy do końca poinformowani o tzw. haczykach, które są dopisane „małymi literami”, a ranking lokat zupełnie ich nie uwzględnia. To sprawia, że w nieświadomy sposób zostajemy oszukiwani lub wykorzystywani. Więc oszczędzajmy nie tylko na przyszłość i nie tylko żeby spełnić swoje marzenia, ale przede wszystkim mądrze i z dobrze wybranym bankiem.

Przeczytaj również :