Pożyczka na wykończenie domu

Pożyczka na wykończenie domu

Foto ze strony www.domek.com.pl

Obecnie oferta kredytowa wielu polskich banków pozwala na bezpieczne zaciągnięcie wygodnego kredytu na zakup mieszkania.

Jednakże banki oferują swoim klientom również możliwość zaciągnięcia zobowiązania, przeznaczonego na wykończenie domu. Alternatywa taka może okazać się niezwykle pomocną podczas planowania wzięcia kredytu mieszkaniowego przez młode rodziny lub singli.

Pożyczka na wykończenie domu może też okazać się niezwykle praktycznym sposobem uzyskania dodatkowych pieniędzy na pokrycie kosztów napraw lub na kapitalny remont, jeśli wcześniej nie zdecydowali się Państwo na wzięcie pożyczki mieszkaniowej, a jedynie kupili na kredyt działkę budowlaną, na której postawiliście dom za gotówkę.

Aby uzyskać kredyt na wykończenie mieszkania warto zdawać sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza termin “faza wykończenia”. Dom lub mieszkanie powinno znajdować się jeszcze w stanie surowym, to jest posiadać stolarkę okienną oraz pokrycie dachowe. Podczas ubiegania się o pożyczkę na wykończenie, będziecie Państwo również przedstawiać w banku lub innej instytucji pozabankowej odpowiednią dokumentację.

Podczas starania się o dofinansowanie prac wykończeniowych będziecie Państwo musieli określić szczegółowo swoją zdolność kredytową. Jednakże formalności jest w tym przypadku nieco więcej, dlatego niezbędne okaże się też przedstawienie dokumentacji budowlanej – niezbędne pozwolenia oraz opieczętowany dziennik budowy. Dokumenty te pozwolą komisji nadzoru budowlanego sprawdzić sensowność starania się o przyznanie dopłaty.

Przy ubieganiu się o przyznanie kredytu na wykończenie domu należy również udokumentować kosztorys dotychczasowych prac budowlanych. Dokument taki powinien przygotować profesjonalny rzeczoznawca, którego bank może wskazać nam z urzędu. W takiej wycenie powinny znaleźć się przede wszystkim informacje o poszczególnych etapach budowy, wynagrodzeniach dla robotników, cenie materiałów budowlanych oraz notatki z dokładnymi terminami wykonania poszczególnych prac. Bank może również zlecić wykonanie rzetelnej dokumentacji fotograficznej obiektu, która zobrazuje postęp wszelkich prac budowlanych.

Decyzję o przyznaniu kredytu na wykończenie przyspieszy również skuteczne znalezienie wykonawcy, gotowego przeprowadzić ostatnie prace remontowe. Koszt związane z najęciem wykonawcy powinny być również zawarte w ogólnym kosztorysie wraz z potwierdzonymi terminami odbioru. Warto również nieco podwyższyć ogólną kwotę ujętą w kosztorysie o około 20%, co wyeliminuje ryzyko wystąpienia straty na ewentualnych podwyżkach cen usług czy materiałów.

Przeczytaj również :