Pozyskiwanie klientów drogą internetową

Pozyskiwanie klientów drogą internetową

Foto ze strony www.netarea24.pl

Strony internetowe. Strony internetowe firm, to dziś podstawa. Są one czymś w rodzaju wizytówki przedsiębiorstwa i najłatwiejszym sposobem na dotarcie do dużej liczby klientów. Na powodzenie przedsięwzięcia, jakim jest wirtualna strona internetowa firmy, wpływa oczywiście jej budowa. Od tego jak wygląda strona, co się na niej znajduje, czy jest czytelna i jak się po niej chodzi, bardzo wiele zależy. W zależności od możliwości finansowych, możemy skorzystać z tanich szablonów stron lub poprosić o stworzenie strony profesjonalną firmę. Wygląd strony musi być odpowiedni do tego, co się na niej oferuje i dopasowany do preferencji grupy, ku której kierujemy swoją działalność. Inaczej będą wyglądały strony firm oferujących produkty dla młodych mam, a inaczej strony z  gadżetami dla mężczyzn. Najważniejsze jest to, by treść strony była czytelna, przejrzysta, a opisy firmy i produktów zrozumiałe dla każdego. Właściciele sklepów internetowych powinni szczególnie zadbać o krótkie i treściwe opisy produktów, a także o ich czytelne ilustracje. O tym, czy ktoś kupi biżuterię lub buty w tym, czy innym sklepie, decyduje często jakość fotografii i możliwość obejrzenia produktów z każdej strony. Opisując produkty, nie wolno zapominać o ważnych parametrach dla danych rzeczy, takich jak wymiary, waga itp.


Pozycjonowanie stron. Nawet najbardziej profesjonalnie zrobiona strona internetowa firmy, nie przyniesie jej żadnego pożytku, jeśli nie zadbamy o to, by na stronę tę wchodziło jak najwięcej internautów. Aby ruch na stronie był odpowiednio intensywny, trzeba sprawić, by pojawiała się ona na jak najwyższych pozycjach w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych. W tym celu zleca się pozycjonowanie strony, czyli budowanie jej popularności w sieci. Budowanie to jest coraz trudniejsze, ponieważ istnieją tysiące stron, które ubiegają się o te same miejsca w wyszukiwarkach. Najtrudniejsze jest pozycjonowanie stron zawierających w nazwie najpopularniejsze frazy. Firmy świadczące usługi pozycjonowania stron znają sposoby na to, jak zapewniać poszczególnym witrynom wysokie pozycje w wyszukiwarkach internetowych. Jednym z nich jest pozycjonowanie stron na wydłużone i bardziej szczegółowe frazy. I tak na przykład zamiast pozycjonować stronę na frazę „meble”, pozycjonuje się ją na frazę „używane meble Wrocław”. Kolejna metoda, to pozycjonowanie stron na frazy, które można napisać w różny sposób: na przykład „zasłony” i „zaslony”. Pozycjonowanie stron daje szansę większego sukcesu, jeśli łączy się je z linkami sponsorowanymi. Takie połączenie daje wynik w postaci dwukrotnego pojawienia się linków do strony na bardzo wysokich pozycjach wyszukiwarek. Dlaczego pozycjonowanie stron www jest takie ważne? Czy trzeba być jednym z dziesięciu, żeby internauci zechcieli odwiedzać witrynę naszej firmy? Niestety tak. Istotą internetu jest szybkie pozyskiwanie informacji. Użytkownicy internetu zaglądają tam po to, by niemal błyskawicznie znaleźć to, czego szukają. Wiedząc o tym, rozumiemy, że nikt nie będzie chciał tracić czasu na odwiedzanie kolejnych odsłon wyszukiwarki. Liczy się to, co jest na początku, bo do tego najszybciej i najłatwiej się dociera. Stare przysłowie mówi: kto pierwszy ten lepszy i jest to prawda. Widząc kogoś na szczycie podświadomie odbieramy go jako kogoś zaufanego, kogoś lepszego, kogoś, komu udało się do czegoś dojść. To samo zjawisko działa, gdy patrzymy na listy wyszukiwarek. Na największy ruch na swoich stronach mogą liczyć ci, których witryny zajmują pierwsze trzy miejsca na listach najpopularniejszych wyszukiwarek. Nic więc dziwnego, że właściciele sklepów i firm płacą za pozycjonowanie swoich stron w wyszukiwarkach.

Banery i linki reklamowe. Podstawową formą reklamy w internecie jest zakładanie stron internetowych i pozycjonowanie ich w wyszukiwarkach. Ta forma reklamy sprawdza się wobec klientów, którzy aktywnie poszukują jakichś produktów. Jednak do internetu nie wchodzi się zawsze po to, by zrobić zakupy. Internet to niewyczerpane źródło informacji i wiedzy na każdy temat. Sztuką jest umiejętne wykorzystanie tych informacji w celu spopularyzowania własnej firmy i jej produktów. Sztuka ta polega między innymi, na zamieszczaniu linków i banerów prowadzących do strony firmowej, w różnych miejscach. No właśnie, chodzi przede wszystkim o to, by miejsca te wybrać mądrze i z korzyścią dla siebie. Przypuśćmy, że ktoś szuka w sieci ciekawych tekstów i porad związanych z dietami, zdrowym odżywianiem się, odchudzaniem itp. Na stronach poświęconych tej tematyce, dobrze jest zamieszczać linki i banery reklamowe produktów i usług ułatwiających osiągnięcie zgrabnej sylwetki. Firma wzbudzi zaufanie jeśli linki do jej strony i banery umieszczone będą w lub pod profesjonalnymi artykułami o tej tematyce i jeśli nie będzie ich zbyt dużo. Zbyt duże zagęszczenie reklam w tekście, powoduje, że gorzej się go czyta, a poza tym rodzi podejrzenia, że to tekst nie profesjonalny, ale reklamowy. Umieszczając umiarkowaną ilość reklam w lub pod wartościowymi tekstami, zwiększamy prawdopodobieństwo ruchu na stronie firmowej. Jest bardzo prawdopodobne, że osoby poszukujące porad o odchudzaniu zajrzy na stronę sklepu ze zdrową żywnością, kosmetykami ujędrniającymi skórę, suplementami ułatwiającymi odchudzanie, poradnikami o dietach itp. Osoba zainteresowana historią i twórczością jakiegoś zespołu chętnie zajrzy do sklepu z wydawnictwami muzycznymi i biografiami artystów. Ktoś zainteresowany turystyką i podróżami, z pewnością odwiedzi sklep oferujący ciekawe przewodniki, albumy i inne wydawnictwa związane z turystyką. Nie polecamy wpychania swoich linków i banerów gdziekolwiek i ile się da. To raczej zniechęca do firmy i sprawia, że zapamiętuje się ją jako nachalną i przeszkadzającą w korzystaniu z sieci.

Katalogi internetowe. Pozyskać klienta, to znaczy wykorzystać wiele sposobów na to, by poinformować go o istnieniu firmy, nowego produktu itp. Można to robić w odpowiedzi na zainteresowanie ze strony klienta lub zamieszczając informacje o firmie w różnych miejscach, do których trafia on przypadkiem Prawda jest taka, że najbardziej zapamiętywane są te firmy, te marki i te produkty, z których nazwami spotykamy się najczęściej. Katalogi internetowe to spisy firm i produktów, w których można zamieszczać krótkie wizytówki będące linkami przekierowującymi klientów na strony firmowe. Katalogi internetowe to skategoryzowane listy firm, których można wyszukiwać na różne sposoby. Przypuśćmy, że kogoś interesują artykuły biurowe. Po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarkę otrzyma on listę sklepów, firm i katalogów zawierających tę frazę. Katalog firm to wygodne źródło informacji pozwalające na porównanie ofert wielu firm. Wszystkie katalogi posiadają wyszukiwarki, które ułatwiają znalezienie określonych firm, poszukiwanych produktów, firm w danym regionie itp.

Pozyskać i utrzymać. Jednorazowe pozyskanie klienta to nie wszystko. Firmy dokładają wszelkich starań, by utrzymać przy sobie raz pozyskanych nabywców. W tym celu zakładają na przykład konta firmowe na portalach społecznościowych. Konta takie służą wymianie informacji między klientami a firmą, powiadamianiu klientów o nowych produktach, promocjach itp. Klienci czują się ważniejsi dla firmy, jeśli tworzy ona miejsce, w którym mogą dzielić się spostrzeżeniami na temat produktów czy usług świadczonych przez firmę. Krótko mówiąc, sposobem na utrzymanie klientów jest tworzenie społeczności wokół danej marki i pokazanie ludziom, że są ważnymi jej członkami.

Zakupy grupowe, porównywarki cen i inne  promocje. Niezawodnym sposobem na pozyskanie nowych klientów, jest danie ludziom poczucia, że zyskali coś, robiąc swoje zakupy w tym, a nie innym miejscu. Internet daje możliwość organizowania akcji promocyjnych polegających na zakupach grupowych. Pomysł jest prosty: jeśli w odpowiednim terminie, odpowiednia ilość osób zdecyduje się na wykupienie takiej czy innej usługi lub produktu, wszyscy kupujący zrobią swoje zakupy za połowę lub jakąś część normalnej ceny. Dzięki internetowi łatwo jest ogłosić taką promocję i pozyskać liczbę ludzi potrzebną do jej przeprowadzenia. Tańsze zakupy to także strony, na których można porównywać ceny danych produktów czy usług. Sklep lub firma, która decyduje się na sprzedaż czegoś za mniejsze pieniądze zyskuje nowych kupujących. Jeśli produkty danej firmy okażą się wartościowe i jakościowo zadowalające, część pozyskanych klientów zostanie z firmą. Tu także działa prosta zasada, a mianowicie zasada pozytywnych skojarzeń. Podobnie jak lgniemy do ludzi, którzy są dla nas mili i życzliwi, tak samo lgniemy do firm, które raz przyciągnęły nas fajną promocją, miłym traktowaniem profesjonalną obsługą i kontaktem poza sprzedażowym – byle nie za częstym!

Przeczytaj również :