Praca bez doświadczenia zawodowego ? Tak to możliwe

Praca bez doświadczenia zawodowego

Foto ze strony www.oied.ncsu.edu

W dobie pogłębiającego się kryzysu na rynku pracy, coraz bardziej liczy się wykwalifikowany pracownik z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy jesteśmy świeżo po studiach a nasze CV świeci pustkami?

Każdy kiedyś zaczynał

Ścieżkę rozwoju zawodowego, warto wytyczyć sobie już na studiach, aby móc rozwijać się kierunku, który rzeczywiście nas interesuje, a doświadczenie, które nabywamy wraz z latami pracy, nie poszło na marne. Oczywiście nie od razu zaczyna się pracę na stanowisku dyrektora dużej firmy i trzeba pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał, ale warto określić kierunek, który pozwoli rozwijać się nam, jako pracownikowi wraz z kolejnymi szczebelkami awansu.

Wszystko trzeba zaplanować

Każdy świeżo upieczony maturzysta wybiera kierunek studiów zgodny ze swoimi zainteresowaniami lub zgodny z tendencją rynku pracy, który zgłasza zapotrzebowanie na absolwentów konkretnego kierunku studiów. W tym miejscu bardzo ważne jest, aby wybór studiów, pokrywał się niejako z naszym zamysłem na przyszłą pracę, ponieważ szkoda zmarnować pięciu lat na naukę czegoś, co w życiu nigdy się nie przyda. Oczywiście są ludzie, którzy jak mówią, uczą się dla siebie, jednak należy myśleć zdroworozsądkowo i studiować kierunek, który nas interesuje, a jednocześnie zapewni godziwą pracę, za wynagrodzenie, które pozwoli spokojnie żyć. Gdy kierunek studiów został już obrany, kolejną ważną rzeczą jest to czy będą to studia dzienne czy też zaoczne. Oczywiście są kierunki, które wymagają większej ilość wykładów, ćwiczeń oraz innych rzeczy, które wymagają wzmożonej obecności na uczelni, a więc studia medyczne czy prawnicze. Jednak duża grupa kierunków studiów nie różni się wiele programem i przerabianym materiałem pomiędzy tokiem studiów dziennych i zaocznych. Z punktu widzenia zawodowego, dobrym krokiem jest podjęcie studiów zaocznych, gdyż umożliwiają one bezkolizyjną pracę w większości miejsc pracy dostępnych na rynku, a doświadczenie nabyte przez lata pracy, czyni nas ciekawszym pracownikiem, niż świeżo upieczonego absolwenta studiów dziennych, który pracę dopiero zaczyna.

Gdzie zacząć pracę?

Praca dla studenta czeka praktycznie wszędzie, jednak nie każdy student czy studentka chce pracować na mało atrakcyjnym stanowisku za niewielkie pieniądze, co z po raz kolejny z punktu widzenia rozwoju zawodowego jest dużym błędem. Doświadczenie, awans, podwyżka to wszystko przychodzi z wiekiem i stażem pracy, a więc na wysokie stanowisko i wynagrodzenie trzeba zapracować. Dobrym krokiem jest zgłoszenie się do agencji pracy tymczasowej, która zwykle obsługuje duże firmy, które zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników biurowych, a czasem fizycznych. W takim miejscu można liczyć na pracę w call center, w sklepie, w restauracji, a ostatnio się zdarza, że również w banku lub naprawdę renomowanej firmie, która określana jest mianem światowej korporacji. Jednak osoba, która doświadczenia zawodowego nie ma wcale, nie powinna narzekać i spróbować pracy, która w pewnym stopniu pokrywa się z jej wizją zawodu w przyszłości. Wbrew pozorom ofert pracy dla studentów jest naprawdę sporo.

Każde doświadczenie zawodowe jest ważne

Jeśli ktoś planuje karierę handlowca, dobrze jest, aby zaczynał od sprzedaży w call center, która umożliwi mu pierwszy kontakt z klientem i pozwoli nauczyć się pokonywać obiekcje klienta. Takie doświadczenie może być cenne dla przyszłego pracodawcy, u którego w przyszłości będziemy ubiegać się o stanowisko specjalisty ds. sprzedaży. Warto też pamiętać o stażach, które niestety nie oferują zbyt dużego wynagrodzenia, ale pozwalają nabyć doświadczenie i potrzebne w dużych firmach obycie w świecie biznesu.

Przeczytaj również :