Refinansowanie kredytu, czy ulga podatkowa ?

Refinansowanie kredytu, czy ulga podatkowa

Foto ze strony www.u-note.me

Każdy kredytobiorca, którego finanse obciążone są na wiele lat z tytułu zaciągnięcia kredytu hipotecznego chce zrobić wszystko, aby zredukować sumę pieniędzy, którą musi oddać. Oczywiście istnieją instrumenty prawno –finansowe, które mogą go w tej startego wspomóc.

Są to przede wszystkim – coraz bardziej popularny kredyt refinansowy oraz odliczenia podatkowe. Wszyscy kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt do roku 2006 mają prawo do roku 2027 odliczać od swojego dochodu odsetki kredytowe. Jak się jednak okazuje nie zawsze musi to być działanie opłacalne – w niektórych przypadkach bardziej sensownym będzie wzięcie kredytu refinansowego, który również zmniejsza wysokość długu kredytowego.

Należy np. pamiętać, że ulga odsetkowa dotyczy jedynie 189 000 zł kredytu, odsetki zapłacone powyżej tej kwoty nie mogą być odliczane od dochodu. Może się okazać opłacalne pozostanie przy uldze, ponieważ przy uwzględnieniu oprocentowania kredytu wraz z ulga odsetkową będzie ono korzystniejsze niż oprocentowanie proponowanych na rynku kredytów refinansowych, ale może też się okazać, że to drugie rozwiązanie jest w przypadku danego kredytobiorcy lepsze. Należy przede wszystkim dokonać stosownych szacunków.

Przeczytaj również :