Sposób na tanią reklamę – reklama mobilna

reklama mobilna

Foto ze strony www.m.katowice.gazeta.pl

Z reklamą mobilną mięliśmy w ostatnim okresie ( wybory !! ) styczność przy każdych zakupach.  Plakaty zawieszone na lawetach, które są parkowane przy supermarketach, parkingach, trawnikach (sic! ), kościołach a także holowane samochodami przez ulice większych (i nie tylko) miast to coraz bardziej popularny sposób promocji. Nie jest to niczym dziwnym, biorąc pod uwagę, że ten typ reklamy ma szansę dotrzeć do dużej ilości odbiorców w ciągu emisji.

Dzieje się tak, ponieważ lawety reklamowe pojawiają się najczęściej w miejscach charakteryzujących się w danym okresie stosunkowo dużym natężeniem ruchu samochodowego lub duża ilością poruszających się w pobliżu pieszych – a im więcej osób może zobaczyć reklamę, tym większa jej szansa na osiągnięcie dużej skuteczności. Oczywiście, pod względem skuteczności, chodzi tu o zapoznanie odbiorców z prezentowaną treścią, przekazanie im informacji oraz zachęcenie do konkretnego działania. Do najpowszechniejszych działań będą tu należeć: odwiedzenie strony internetowej, zakup produktu, wpłacenie darowizny na konta.

Kolejną zaletą, jaką posiada reklama na przyczepie jest to, że bardzo łatwo jest ją przewieźć na miejsce, w którym ma być eksponowana, a dodatkowo również niezwykle prosto ją stamtąd z powrotem zabrać. W ten sposób można uniknąć płacenia za czas, w którym i tak mało kto ma szansę zobaczyć reklamę zewnętrzną – na przykład w nocy.

Pojazdy holujące lawety są bardzo często wyposażone w głośniki, dzięki czemu udostępniają możliwość emisji dźwiękowej. W tym zakresie najczęściej są to krótkie, łatwe do zapamiętania spoty dźwiękowe, które przyciągają uwagę. W ten sposób reklama wizualna w postaci tablic z plakatami, którą odbiera się wzrokiem, zostaje dodatkowo wzmocniona przez przekaz skierowany „do ucha”. Nawet, jeśli dla konkretnego odbiorcy lub grupy odbiorców w danym momencie tablica jest niewidoczna, wystarczy że znajdują się oni w odległości dostatecznej, aby usłyszeć treść reklamy. Szczególnie, jeśli tekst zostaje powtórzony kilka razy w tej odległości – jak to na przykład można zauważyć podczas korków drogowych. Z jednej strony niektórzy kierowcy nie są wtedy specjalnie zadowoleni, słysząc po raz kolejny ten sam spot dźwiękowy, jednak pod względem marketingowym powtórki stanowią skuteczny sposób promocji.

Trzeba przyznać, że mobilna reklama na dobre znalazła swoje miejsce w środkach reklamy – reklamodawcy zdają sobie sprawę, że do klienta warto docierać różnymi dostępnymi sposobami – nie tylko tymi stacjonarnymi. Mając do dyspozycji reklamę ruchomą, można skierować ją w odpowiednie miejsce i czas – czyli tam, gdzie w danym momencie istnieje duże prawdopodobieństwo lub pewność występowania dużej koncentracji ludzi. Co więcej, reklama mobilna pozwala na dużą elastyczność wyboru miejsc – wystarczy do tego przejezdna droga lub miejsce parkingowe na tyle duże, by mogła na nim stanąć laweta. To ostatnie zastosowanie pozwala również zapewnić funkcję stacjonarną – samochód holujący nie jest konieczny, by reklama i tak znajdowała się tam, gdzie będzie zauważona.

Jednak bez względu na to, czy laweta będzie holowana po mieście, czy też stanie w jednym z jego punktów, duża powierzchnia tablic reklamowych powinna przyciągać uwagę odbiorców. A w sytuacji zmiany strategii marketingowej, niezwykle łatwo jest zmienić reklamę na inną, zmienić miejsce lub czas jej ekspozycji. W ten sposób można zyskać możliwość sprawnego dostosowania reklamy do aktualnej sytuacji rynkowej i związanych z nią wymagań reklamodawcy.

Oczywiście, tak jak w przypadku każdej innej formy promocji, niezwykle ważne jest staranne zaplanowanie strategii, aby rozsądnie wykorzystać możliwości lawet. Nie każda kampania udaje się – a nie udają się te, które nie posiadały dostatecznie dobrego planu. Często taki plan ustala od początku do końca zleceniodawca, w wielu jednak przypadkach zadanie to staje się obowiązkiem firmy reklamowej, która według wytycznych przygotowuje kampanię od A do Z. To już akurat zależy od potrzeb i możliwości konkretnego klienta – najważniejsze, by reklama docierała do tej grupy odbiorców, która jest dla niego najbardziej wartościowa.

Przeczytaj również :