Rodzaje lokat bankowych

Rodzaje lokat bankowych

Foto ze strony www.biznes.interia.pl

Przeciętny Kowalski zazwyczaj zna jeden rodzaj depozytu bankowego, mianowicie lokatę terminową. Wynika to po części z naszych przyzwyczajeń, po części z stosunkowej prostoty tego produktu finansowego: wpłacam tyle i tyle, na taki a taki procent, a przy jego zamknięciu wybieram taką to a taką sumę pieniędzy – nic prostszego. To jednak wcale nie oznacza, że jest to najlepsza lokata z możliwych, a wszystkie inne propozycje banków w tej mierze są tylko mało interesującymi dodatkami, którymi nie warto zawracać sobie głowy. 

Lokata progresywna

Ciekawą odmianą tradycyjnej lokaty jest lokata progresywna. Różnią się one od siebie tylko w jednym punkcie, mianowicie w sposobie naliczania odsetek. O ile bowiem w pierwszym przypadku jest to stały procent przez cały okres jej trwania, to w drugim są one zwiększane z każdym miesiącem o pewną, ustaloną wartość – schematów może być wiele, ale przykładowo: I-y mies. – 2%, II-i mies. 4%, ostatni miesiąc trwania umowy: 12%.

Oczywiście, nie powinniśmy ulegać złudzeniu, bardzo chętnie podtrzymywanemu przez bankowych speców od marketingu, że owa końcowe oprocentowanie decyduje o wartości odsetek, które odbierzemy po zamknięciu depozytu. By to realnie ocenić powinniśmy albo wyliczyć średnią z wszystkich cząstkowych oprocentowań miesięcznych, a następnie podzielić wynik przez ich (miesięcy) ilość, albo znaleźć ranking lokat, gdzie prezentowane jest ostateczne ich oprocentowanie bez względu na to, jaki typ sobą prezentują.

Lokata walutowa

Lokata walutowa z kolei umożliwia nam deponowanie wkładów w dewizach, niczym poza tym jednak nie różni się od zwykłego depozytu terminowego. Jeśli jednak zależy nam na zyskach z odsetek, to raczej nie powinniśmy jej wybierać, gdyż oprocentowanie lokat tego typu w polskich bankach jest bardzo małe. Poza tym ze względu na ryzyko związane z nagłymi spadkami na rynku walutowym nie jest ona najbezpieczniejszą opcją na oszczędzanie. Wybierać ją powinny przede wszystkim osoby zarabiające w innych walutach niż złotówki oraz posiadające kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich.

Lokaty rentierskie

To najlepsza lokata dla osób, które chciałyby móc otrzymać odsetki od niej wcześniej niż przed jej zamknięciem. W zależności od jej rodzaju mogą one być wypłacane dwa, cztery lub więcej razy w trakcie jej trwania. Jak widać jest to depozyt dla mniej cierpliwych, ale z drugiej strony, możliwość wykorzystywania gromadzących się odsetek na bieżąco jest niezwykle kusząca.

Lokata overnight

To opcja dla osób, które mogą zdeponować w banku przynajmniej dziesięć tysięcy złotych, jakkolwiek są banki, które nie wymagają od swych klientów aż tak dużych wkładów. Jest ona lokowana wieczorem każdego dnia, następnego zaś rano wraca na konto jej właściciela wraz z odsetkami, które w tym czasie zarobiła. Oczywiście, nie są one zbyt duże, ale w ciągu – na przykład – roku jesteśmy w stanie uzbierać z nich całkiem pokaźną sumkę.

Przeczytaj również :