Sposób na tanią reklamę – „kalendarze trójdzielne”

kalendarze trójdzielne

Foto ze strony www.archiwum.allegro.pl

Trójdzielne kalendarze reklamowe są od lat niebanalną, tradycyjną i powszechną formą reklamy. Szczególnie w okresie przedświątecznym, pod koniec roku, można otrzymać trójdzielny firmowy kalendarz – jeden z wielu reklamowych kalendarzy ściennych. To czy powiesimy go na ścianie w miejscu pracy lub domu zależy głównie od jego wykonania i grafiki reklamowej na nim zamieszczonej. Estetyka i jakość wykonania oraz grafika kalendarza jest więc niesamowicie ważną kwestią. Warto inwestując w taka formę reklamy na te rzeczy zwrócić szczególną uwagę.

Kalendarz trójdzielny ogólnie

Zazwyczaj kalendarz trójdzielny składa się z reklamowej główki, trzech kalendariów i trzech miejsc reklamowych pod nimi. Jego wymiary są bardzo różne, zależą najczęściej od standardów firm je produkujących. Dobrze gdy kalendarz mieści się po złożeniu do koperty B4, co niesamowicie ułatwia jego wysyłanie, na przykład pocztą.

Właściwie kalendarze trójdzielne spotyka się w dwóch formach wykończenia: bigowane z klejonymi kalendariami i oprawiane na spirali. Obie formy mają swoje wady i zalety – decyzje o wyborze typu należy również rozważyć w oparciu o to do kogo kalendarz ma być kierowany i jak dystrybuowany. Kalendarz klejony i składany na pewno będzie narażony na odpadanie kalendariów, oraz jeśli dystrybuowany będzie w formie złożonej – może po rozłożeniu odstawać przez jakiś czas od ściany. natomiast kalendarz oprawiany na spirali będzie wolny od wad wyżej wymienionych ale za to będzie zazwyczaj cięższy.

Z reguły trójdzielny kalendarz zawiera równe proporcje powierzchni reklamowej i użytkowej (kalendarium), co czyni go niezwykle popularnym i przemyślanym połączeniem reklamy i praktycznego, chętnie otrzymywanego gadżetu.

Kalendaria

Kalendarze trójdzielne – praktycznie najpopularniejsze wśród ściennych kalendarzy – powinny spełniać nie tylko funkcję reklamową, dobrze gdy są praktyczne, wyposażone w czytelne, ale i ładne kalendaria. Kalendarium trójdzielne to zazwyczaj trzy bloki kart, drukowanych na papierze offsetowym (wtedy łatwo na nich coś zanotować) lub kredowym o niskiej gramaturze (do 70 do 100 g/m2). Dwa z nich przedstawiające miesiąc poprzedni i następny powinny odróżniać się od bieżącego, środkowego – bardziej wyeksponowanego. Warto zwrócić uwagę na to czy kalendarium zawiera oznakowanie dni wolnych od pracy (zazwyczaj zaznaczone czerwonym kolorem), czy inne zwyczajowe święta są również opisane, czy ma imieniny – najlepiej podwójne do danego dnia, czy w końcu posiada numerację tygodni, co szczególne znaczenie ma dla osób pracujących i planujących w trybie tygodniowym. należy również zwrócić uwagę na to aby kalendarz zawierał przesuwane okienko, które wskazuje aktualny dzień.

Inne kalendarze reklamowe

Kalendarze trójdzielne – bardzo popularne nie są jedynymi na rynku reklamowymi kalendarzami. Na uwagę zasługują na pewno inne kalendarze ścienne jak i kalendarze biurkowe.

Wśród ściennych nie można pominąć takich pozycji jak kalendarze jednodzielne (określane czasem mianem dwudzielnych), ale także bardzo popularne kalendarze plakatowe, zakończone listwami z zawieszką lub dziurką, lub bardziej ekskluzywne kalendarze wieloplanszowe oprawiane na spirali – jedno lub dwustronne, dwunasto lub siedmiokartkowe.

Jeśli zaś chodzi o biurkowe to ich form jest naprawdę sporo na rynku, zasadniczo jednak możemy podzielić je na stojące i leżące. Do stojących zaliczymy pionowe i poziome kalendarze typu domek (określane także jako piramidki, namioty, stojaki). Te z kolei możemy podzielić ze względu na kalendaria – z układem miesiąca i dwóch pomniejszonych na stronie oraz z układem tygodnia na stronie – tak zwane terminarze z miejscem na notatki. leżące kalendarze to również często terminarze – notesy, ale także planery, biuwary. Ich formaty zależą praktycznie od wymagań klienta i spotyka się je od formatu zbliżonego do A3, aż do naprawdę dużych planszy na biurko, w formacie B1.

Wybór reklamowego kalendarza, który miałby promować firmę, produkt, usługę, projekt czy imprezę zależy przede wszystkim od grupy odbiorców i ich upodobań. Często warto jednak rozważyć taką formę promocji, ponieważ osoba, która otrzyma  kalendarz na zamieszczoną na nim reklamę, przy okazji codziennego użytkowania będzie spoglądać przez cały rok.

Przeczytaj również :