Wybieramy najlepszą lokatę bankową

Wybieramy najlepszą lokatę bankową

Foto ze strony www.wiadomosci.onet.pl

Lokata bankowa to jedna z najbezpieczniejszych form osiągania realnego zysku. Powszechnie jednak wiadomo, że osiągane korzyści z tak ulokowanych środków finansowych zależą od bardzo wielu czynników, dlatego wybór konkretnej lokaty wcale nie jest łatwy. Czym się więc kierować przy jej wyborze i na jakie elementy oferowanych lokat zwrócić uwagę?

Podstawowe znaczenie ma oczywiście wysokość oprocentowania – im wyższe tym lepiej. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na wszystkie drobiazgi i kruczki np. czy dane oprocentowanie podane jest w skali roku czy w dłuższej perspektywie czasu, czy jest to oprocentowanie stałe czy zmienne lub czy dane oprocentowanie obowiązywać będzie przez cały czas trwania naszej lokaty czy też może jest to tylko oferta promocyjna, obowiązująca przez krótszy, z góry określony okres czasu.

Ważnym elementem decydującym też o wyborze lokaty powinien być termin na jaki wolne środki na lokacie chcemy ulokować. Powinien być on dobrze przemyślany, tak abyśmy niepotrzebnie nie stracili odsetek gdy okaże się, że środki te są nam jednak potrzebne. Czas trwania lokaty najlepiej dostosować jest do swoich potrzeb.

Szukając odpowiedniej lokaty warto skorzystać ze źródeł i materiałów, które mogą ułatwić nam podjęcie decyzji. Do najpopularniejszych pomocy zaliczają się tradycyjne ulotki reklamowe oraz internet. Szczególnie globalna sieć może nam ułatwić wybór, dlatego warto poczytać strony internetowe i blogi, które opisują różne typy lokat. Na uwagę zasługują też specjalnie opracowywane rankingi lokat, które regularnie publikowane są w internecie. Zawierają one porównanie różnych elementów lokat aktualnie oferowanych przez banki, akcentują ich słabe i mocne strony. Jednak przeglądając tego typu rankingi, warto odnieść się przynajmniej do dwóch czy trzech, ponieważ z różnych względów zestawienia takie nie do końca muszą być wiarygodne np. mogą nie uwzględniać ofert niektórych instytucji bankowych czy też mogą zawierać informacje już nieaktualne. Pełniejszy obraz da nam zatem przejrzenie przynajmniej kilku porównań.

Pamiętajmy, że jeśli mamy jakiekolwiek pytania, to zawsze warto o szczegóły danej oferty dopytać w banku. Nawet jeśli czegoś nie rozumiemy to nie ma się czego wstydzić. Lepiej dokładnie i klika razy dopytać, niż żałować, że źle ulokowaliśmy nasze oszczędności.

Wybór lokaty to zadanie wcale niełatwe. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele ofert i przez to bez trudu można się w nich pogubić. Dlatego decyzja o wyborze lokaty powinna być solidnie przemyślana i podjęta w oparciu o różne źródła. W końcu każdemu zależy, żeby osiągane zyski były jak najwyższe.

Przeczytaj również :